DOLGU

HYALURONİK ASİT DOLGU

Hyalüronik asit, insan bağ dokusunda yer alan ve temel yapı maddesi olan, bir tür meyve asididir. Yıllar boyunca birçok faktörün etkisiyle miktarı giderek azalır ve deride kırışıklıkların oluşması kolaylaşır. Hyalüronik asit ve benzeri maddelerin dışarıdan derin çizgilere enjeksiyonu ile, daha pürüzsüz bir deri görüntüsü elde edilebilir. 

Uygulamada;

Dudak ve burun arasında uzanan nazolabiyal oluğa,

Kaşlar arasındaki dikine çizgilere,

Gözlerin dış tarafında oluşan kırışıklıklara,

Dudak çevresindeki çizgilere,

Dudak, yanak ve çene dolgusu olarak kullanılabilir.

Uygulama yapıldığında sonucu izlenebilir. Optimum kalıcılık süresi 6 ay kadardır. Bazen daha uzun sürebilir. Uzun süre kalıcı ya da kalıcı dolgular, bazı komplikasyonları nedeniyle tercih edilmemektedir.

Yağ dolgusu nedir?

Yüz ve vücudun çeşitli yerlerinde dolgunluk sağlamak için o bölgelere yağ enjekte edilmesine yağ dolgusu denir.. Yanaklar, dudaklar, alın çizgileri, kalça ve bacaklarda çökük alanlara ve daha bir çok yere yapılabilir. 

Yağ dolgusu nasıl yapılır?

Yağ dolgusunu genellikle lokal anestezi altında duruma görede genel anestezi ile yapılan bir işlemdir. Yüz germe işlemi esnasında yanakların da yağ dolgusunu ile doldurulması gibi… Alınan bu yağlar özel işlemlerden geçirilerek (yıkama, santrifuj) yapılacak bölgeye uygun bir enjektöre konularak yeni yerlerine enjekte edilerek yapılır. İşlemler herhangi bir kesme işlemi yapılmadığından hastaların suratlarında yada yapılan bölgede hiçbir iz bırakmaz.

Yağ dolgusu için yağ nerelerden alınır?

Yağlar liposuction enjektörleri ile genellikle karın bölgesinden alınır. Duruma göre Bel ve kalça bölgelerindende alınabilir. Liposuction yapılacak kişilerin kol ve bacaklarından alınan yağlar da yağ dolgusununda kullanılabilir.

Yağ dolgusunu kalıcı bir dolgunluk sağlar mı?

Yeni yerine taşınan yağ hücrelerinin ne kadarı yaşar ise yağ dolgusunu o kadar kalıcı olur. 

Aktarılan yağların ortalama %35 veya %40'ı 6 ay sonra kalıcılığını koruyabilmektedir. Bu yüzden bazı durumlarda yağ dolgusununun tekrarı gerekebilir. Hareketsiz bölgede kalıcı olması daha fazladır. Örneğin yanak bölgesinde yağ dolgusunu daha başarılı olurken, bacak gibi hareketli alanlarda daha az başarılı olabilmektedir.

Yağ dolgusunu en sık hangi bölgelere yapılır ?

Yağ dolgusununun en sık uygulandığı bölge yüzümüzdür. Dudakları kalınlaştırmak, ağız kenarındaki derin kırışıklıkları doldurarak yok etmek, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak hatta alt çeneyi biraz büyütmek amacı ile bir miktar yağ verilebilir

Yağlar kalçaların şeklini düzeltmek, daha önce yapılmış ve çöküklüklere sebep olmuş liposuction deformitelerini düzeltmek amacıyla da sıkça kullanılır Bazı kazalardan sonra oluşan çöküntüler yağ dolgusunu ile başarı ile doldurulabilir.

Yağ dolgusunu ne kadar sürer?

Yağ dolgusunu yaklaşık 40-60 dakika sürer. Lokal anestezi altında yapılsa da ameliyathane ortamında yapılmasında fayda vardır. Böylelikle sakinleştirici ilaçlar kullanılarak hastanın konforu arttırılabilir. Ayrıca ne kadar basit bir yöntem olarak görülse de bir çok aşamadan oluştuğu için ortamın tam anlamıyla steril olması gereklidir. 

Ameliyat sonrası neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmelidir?

Yağ dolgusunu işlemi biter bitmez uygulama bölgesinde şişliği azaltmak amacıyla soğuk uygulamasına geçilir. Soğuk uygulaması jeller veya içi buz dolu torbalar yardımıyla yapılır. Genellikle saat başı 15 dakikada bir o bölgeye dolaştırılarak uygulanır.

İşlem sonrası, özellikle ilk iki gün, uygulama bölgesinde yağ dolgusunu miktarının ötesinde bir şişlik beklenir. Bu şişlik zamanla azalacaktır. Ancak dudak bölgesine yapılan enjeksiyonlarda süre uzayabilir ve şişlik bazen aşırı miktarlarda olabilir. Uygulama bölgesi işlemin hemen ertesi günü yıkanabilir ve nemlendiricili krem sürülebilir. 4.-5. günden sonrada uygulama bölgesine hafif bir masaj yapılması şişliklerin dağılmasına yardımcı olur. Şişliği artırması nedeniyle aşırı sıcaktan ve buhardan kaçınmak gereklidir.

Yağ dolgusunu, ilk birkaç gün dışında, genel olarak insanın günlük yaşantısını etkileyecek boyutlarda bir rahatsızlık vermez. İlk iki gün ödemin fazlalığı ve bazı alanlarda oluşabilecek morluklar nedeniyle daha çok dinlenerek geçirilmelidir.

Yağ dolgusunu için giriş noktalarına konulan küçük bantlar işlemden birkaç saat sonra ya da ertesi günü alınabilir. Koruyucu amaçla antibiyotik kullanımı önerilir. Bu süre yaklaşık 5 gündür.

İşlemden sonra erken dönemde yüzün ya da enjeksiyon alanının görüntüsünü sadece verilen yağ oluşturmaz. Ayrıca her ne kadar küçük olsa da, cerrahi bir müdahale gerçekleştiği için o bölgede bir ödemin gelişmesi normaldir. Bu ödemle yağ dolgusununu birbirine karıştırmamak gerekir. Ödem ameliyattan sonraki günlerde hızlı bir şekilde dağılır, zamanla azalır ve kaybolur. Yağ dolgusunu ile yapılan doku büyütmesi işlemi ise kalıcı bir yöntemdir. 

Yağ dolgusunununda çıkabilecek sorunlar nelerdir?

 • Alınan tedbirler ile oluşma olasılığı düşükte olsa her cerrahi girişimde görülebilen enfeksiyon riski yağ dolgusununda da mevcuttur. Enfeksiyon bulguları işlem bölgesinde kızarıklık, ağrıda artış, aşırı hassasiyet, vücut ısısında yükselme şeklindedir. Uygun antibiyotik kullanımı ile enfeksiyon tedavi edilebilir.
 • Yağların bir kısmı belli bir süre sonra erir bu nedenle dolgunluk kaybı olur. O zaman işlem tekrar edilebilir. Yağlar homojen olarak dağıldığı için yağlardaki erime de homojen olur. Asimetri oluşumu çok nadirdir.
 • Uygulama bölgesinde uyuşukluk veya aşırı hassasiyet nadiren karşımıza çıkabilecek bir sorundur. Bölgenin masajlarla yumuşatılması, duyunun daha çabuk bir şekilde düzelmesine yardımcı olabilir.
 • Çok yüzeysel yapılan yağ enjeksiyonlarında işlem bölgesinde bir renk değişikliği karşımıza çıkabilir. Bu durumun düzeltilmesi son derece güçtür. Bu nedenle tekrarlayan ve yüzeye çok yakın enjeksiyonlardan kaçınılmalıdır.
 • Son derece nadir olmakla birlikte belirli bir noktaya aşırı yağ verilmesi ve yağın düzgün bir şekilde enjekte edilememesi durumunda, yağın gruplar halinde ele gelen kitlelere dönüşmesi söz konusu olabilir. Göz kapağı gibi derinin çok ince olduğu alanlarda bu durumla daha sık karşılaşılır. Tedavisi ise masaj ve doku ödemini azaltan ilaçların kullanımıdır.

Lazer Uygulamaları

Lazer Uygulamaları Lightnum Lazer ile daha güvenli ve konusunda uzman ekibimiz ile lazer uygulamalar.

Görüşler

 • Çiğdem Öner C.

  Keşke lazer uygulamanızı daha önceden deneseydim :)

 • 1
 • 2
 • 3

İletişim

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 0312 417 63 40    0312 417 63 41
 0312 418 19 08    0312 425 61 47
 Selanik Cad. No: 27/9  Kızılay-ANKARA

Sosyal Medya