GÖGÜS KÜÇÜLTME AMELİYATLARI

Büyük memeler kadınlarda çok önemli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri;

Boyun, sırt ve omuz ağrıları,

Memelerin karın üzerindeki temasından dolayı pişik ve kokudan dolayı düzenli bakım gerektirmesi,

Fizik aktiviteleri kısıtlaması ve istenilen kıyafetlerin giyilememesi,

Sütyen askısının omuzda yarattığı şekil bozukluğu

Meme dokusunun büyümesinin daha çok ailesel olduğu bilinmektedir. Kilo alma, yapılan doğumlar ve emzirme işlemi memelerdeki büyüklüğün ve sarkmanın daha da artmasına yol açmaktadır.

Göğüslerinizin her ikisi aynı büyüklükte olmayabilir. Meme küçültme (göğüs küçültme) ameliyatında simetrinin sağlanabilmesi için her iki memeye farklı ameliyat tekniklerin uygulanması gerekebilir.

Meme küçültme ameliyatında amaç; hastanın şikayetlerini gideren, eşit büyüklükte ve formda, simetrik göğüsler elde etmektir. Az iz kalması ve hastanın müdahale sonrasında emzirebilmesinin sağlanması arzu edilir ancak bu durumu tüm teknikler ile elde etmek mümkün değildir. Bunun için doktorunuzla detaylı konuşmanız gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Memenin büyüklüğü, meme başının memeye göre konumu (memedeki sarkma oranı), hastanın yaşı ve daha sonra çocuk sahibi olma planı meme küçültme tekniğinin seçiminde etkili faktörlerdir. Meme bezini ve onun meme başı ile bağlantısını koruyan teknikler ile emzirme fonksiyonun korunması mümkündür. Fakat aşırı büyük olan memelerde yeterli küçültme sağlayabilmek için emzirme fonksiyonu hastanın bilgisi dahilinde feda edilebilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatında da diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi iz kalır. İzlerin şekli ve yerleşimi meme küçültmede kullanılan teknik ile değişmektedir.  Göğüs küçültme ameliyatı sonrası meme başı etrafında ve meme başının aşağısında ters T, L ya da I şeklinde izler kalabilir. Meme başı halkası çevresinde kalan iz renk değişimi bölgesine rastladığından belli olmaz. Meme başı halkasından aşağı doğru inen ince bir iz kalır. Meme altındaki iz ise önden bakılınca görünmez. Memenin şekli memenin estetik görünümünde en önem arz eden unsurdur. Memenin yuvarlak ve meme başlarının kalkık görünmesi meme estetiğinde ulaşılmak istenen sonuçtur. Memenin şekli güzel olduğunda izlerde daha az görünür. Kaldı ki yeni meme küçültme ameliyat teknikleri ve kullanılan malzemelerin kalitesindeki artış izlerin daha az belirgin olmasına neden olmaktadır.   

Meme küçültme ameliyatı kansere sebep olur mu?

Meme küçültme ameliyatı kanser gelişimine yol açmaz. Fakat ailesinde meme kanseri hikayesi olanlar ve 40 yaş üzeri hastalarda ameliyat öncesi yapılan bazı tetkikler (mamografi, ultarason ) ile tanısı konmamış bir kanser ihtimali ortadan kaldırılmalıdır. Ayrıca ameliyat ile uzaklaştırılan meme dokusu patolojik incelemeye gönderilerek ameliyat öncesi gözden kaçan bir durum olup olmadığı da kontrol altına alınmalıdır. Göğüs küçültme ameliyatı ile meme dokusunun büyük kısmı çıkarıldığı için daha sonra kanser oluşma ihtimali de azalmaktadır. Amerika kaynaklı büyük sayıda hasta grupları üzerinde yapılan bazı araştırmalar bu savı desteklemektedir.

Ameliyat sonrası ne kadar zamanda iyileşilir?

Meme küçültme ameliyatları sonrası hastanede kalış süresi 1 ya da 2 gündür. Ameliyat bölgesinde biriken sıvıları uzaklaştıran drenler çekilip, pansuman tamamlandıktan sonra sporcu sütyeni giydirilen hasta taburcu olur. Kontroller 1. ve 2. haftada yapılır. İkinci hafta dikişler alındıktan sonra iz tedavisine devam edilir. Göğüs büyütme estetik ameliyat sonrası 4. gün duş alınabilir. Genellikle ameliyattan sonra 1 hafta istirahat yeterlidir. Sporcu sütyeni kullanıldığı için hasta kendini güvende hisseder ve iş başı yapabilir.

Ameliyattan sonra çok ağrı olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrı diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrı ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kolaylıkla kontrol edilebilir. Ameliyat sonrası 6 - 12 ay süresince göğüslerde ara sıra yanma, batma hafif sızlamalar olabilir. Ancak çok şiddetli bir ağrı duyulmaz. 

Göğüslerde ne kadar küçülme elde edilebilir?

Hastanın omuz genişliği, göğüs çevresi ölçüsü ve vücudunun genel ölçüleri estetik olarak hastanın vücudu ile orantılı meme elde etmede başvurulan kriterlerdir. Emzirme fonksiyonunun korunması elzem olan hastalarda (evlenmemiş, doğum yapmamış genç hastalar) meme belli ölçüde küçültülebilir. Doktorunuz muayene sırasında yapacağı ölçümleri değerlendirerek size memenizi ne kadar küçültebileceği hakkında bilgi verecektir.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Göğüs estetiği ameliyatı sonrası evinize gittiğinizde en az 3 gün istirahat ediniz. Meme küçültme ameliyatı sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanmanız gerekecektir. İlaçlarınızı düzenli kullanınız. Ameliyat sonrası pansumanlarınızı aksatmayınız. İyileşme devam ettiği için ameliyat sonrası en az 4 hafta kolunuzu zorlamayınız, ağırlık taşımayınız, itme çekme hareketlerinden sakınınız. 1 ay boyunca doktorunuzun size önerdiği sporcu sütyenini devamlı kullanmanız gereklidir. Bu sütyen hem ağrıyı azaltacak hem de memenin şekillenmesine yardımcı olacaktır. 

Ameliyat sonrasında göğüs dokusu ödemli ve şiş olacaktır. Ödemler 3-4 hafta içinde hızla azalır. Son şeklini alması ise 6-12 ay sürebilir. Bu süre içinde zaman zaman yanma batma gibi hafif ağrı hissi olabilir normaldir.

Ameliyat sonrası eğer gerekiyorsa dikişler 12-15 günde alınır. Göğüs estetiği ameliyatı sonrası 2 ay ağır sporlar yapılmamalıdır. Bir ay sonra hafif yürüyüş şeklinde spor yapılabilir.

Ağır yük kaldırmak, özellikle kolları ve göğüs kaslarını zorlayacak egzersizler, kontrolsüz hareketler sakıncalıdır. Göğüs kasının zorlanması durumunda göğüs içinde kanama olabilir, dikişlerde açılma olabilir.

Diğer önemli konu sigara konusudur. Ameliyat sonrası en az 1 ay sigara içmeyiniz. Sigara hem yara iyileşmesini bozar hem de küçük damarları daraltarak ameliyat bölgesindeki doku ve derinin kanlamasını azaltarak doku beslenmesini bozar, hücre tahribatı, hücre ölümü, yara açılması, dikiş açılması, iltihap gibi durumlara neden olabilir.

Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir. Çıkarılan meme dokusu ile birlikte belli miktarda kan kaybı olmaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesinde kan değerlerinin normal sınırlarda olması önemlidir. 

Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar - keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir. 

Meme küçültme ameliyatı süt kanallarını kesmeden yapılamaz. Mutlaka tümü olmasa da süt kanallarının bir kısmı çıkarılan meme dokusu ile birlikte kesilmektedir. Bu nedenle ameliyattan sonra emzirme problemi olabilir. Ancak bazı özel teknikler kullanılarak bu olasılık çok düşük oranlarda tutulabilir.

Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Meme küçültme ameliyatı ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.

Çok büyük ve sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

 

GÖGÜS DİKLEŞTİRME AMELİYATLARI

Göğüs Dikleştirme Estetiği

Birçok kadın için pitotik veya sarkık göğüsler endişe kaynağıdır. Göğüsler genellikle zamanla estetiğini, sıkılığını ve dinamik şeklini kaybeder. Yaşlanma, yer çekimi, kilo kaybı, ağır bir diyet programı, hamilelik ve emzirme tüm sarkık göğüslerin gelişimine katkıda bulunuyor.

Genellikle kendi meme büyüklüğünden memnun fakat sarkık gögüslere sahip olan hastalara, daha estetik, sarkıklığı giderilmiş ve sıkılaştırılmış göğüsler için bir meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Bazı hastaların zaman içinde meme hacminde önemli miktarda kayıp olduğunda mutsuz olabilir. Bu gibi durumlarda meme protezi yerleştirerek memenin boyutu artırıldığı gibi şekil ve konumuda geliştirilmiş olunur.

Gogus diklestirme sarkık göğüsler meme dikleştirme operasyonu için iyi bir adaydır. Bazen meme başı da zamanla büyümeye başlar, meme dikleştirme ile orantılı meme başı görünümü ile estetik ve yükselmiş bir meme profili sağlanır.

“Kalem testi” ile meme dikleştirme operasyonuna gerek var mı yok mu belirlemek için iyi bir yoldur. Meme altına bir kalem yerleştirin ve kalem o yerde kalır ise, meme dikleştirme operasyonundan yararlanacaksınızdır.

Meme Pitozisin (sarkıklığının) Sınıflandırılması: Evre I; Meme başı meme altı oluk hizasında, Evre II; Meme başı meme altı oluğunun altında, Evre III; Meme başı meme dokusunun en alt sınırında ve aşağı bakar konumundadır.

Göğüslerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız, meme dikleştirme ve büyütme operasyonunu düşünün. Daha küçük göğüsler istiyorsanız, meme dikleştirme ve küçültme operasyonunu birleştirerek düşünün.

Operasyon Öncesi Görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikâyetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri gibi durumlar sizinle konuşulur. Operasyonun ayrıntıları hakkında size bilgi verilir, iz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve operasyonın riskleri hakkında bilgi verilir.

Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar.

Operasyon Zamanına Hazırlık

40 yaş altı hastalarada meme ultrasonografi, 40 yaş üzeri hastalarda mammografi tetkikleri istenir. Operasyon günü size yardımcı olacak refaketçi gerekecektir.

Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)

Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.

Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.

Operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.

Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.

Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Meme dikleştirme operasyonunda, hasta ve cerrah en iyi sonucu elde edilecek en uygun tekniğe birlikte (Superior, Superolateral veya İnferior Pediküllü) karar verir. Meme başı ve sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, Meme başı normal yerine getirilir, fazla deri çıkartılır. Memedeki sarkıklığın boyutuna göre değişik şekillerde belli belirsiz iz (meme başı üzerinde yarımay, sirküler veya meme ucundan aşağı doğru inen 4-5cm düz insizyon izi gibi) kalır.

Göğüslerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız, meme dikleştirme ve büyütme (silikon protez) operasyonu, daha küçük göğüsler istiyorsanız, meme dikleştirme ve küçültme operasyonu uygulanarak sarkıklık ortadan kaldırılabilinir. İzler başlangıçta belirgin olup, zamanla belli belirsiz hale gelir.

Meme pitozuna (sarkıklığa) göre operasyonun değerlendirlmesi; Evre I; Meme implantı ile düzeltilebilir veya meme implantı olmadan meme başı etrafı yapılan kesi ile deri çıkarılması (hilal şeklinde iz) tekniği ile düzeltme yapılabilir. Evre II; Meme başı etrafından yapılan kesi ile veya meme başından aşağı doğru inen 4-5 cm’ lik iz ile lollipop şekeri tarzında bir operasyon tekniği ile düzeltme yapılabilir, Evre III; Ters T şeklinde iz veya meme başından aşağı doğru inen 4-5 cm’ lik izle lollipop şekeri tarzında bir operasyon tekniği ile düzeltme yapılabilir.

Anestezi Türü

Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Operasyon Süresi

Ortalama 3 saat kadar sürer.

İyileşme Süreci

Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Operasyon sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün sonra sargı açılır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir,meme başında hissizlik ve deri üzerinde penbemsi renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. İşinize bağlı olarak 3-4 gün içinde normal işinize dönebilirsiniz. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur. Estetik meme dikleştirme operasyonu genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur.

Gögüs Büyütme Ameliyatları

Eğer meme büyütme ameliyatı düşünüyorsanız…

Meme büyütme mammoplastisi (ameliyatı), memenin boyutunu ve şeklini değiştiren cerrahi bir işlemdir:

• Memelerinin çok küçük olduğunu düşünen kadınlarda 

• Doğuştan yada edinsel nedenlerle tek taraflı meme gelişim bozukluğu/asimetri olan kadınlarda,

• Meme kanseri cerrahisi sonrası meme rekonstrüksiyonu amacıyla meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Eğer meme büyütme operasyonunu düşünüyorsanız, bu broşür size işlem hakkında temel bilgiler verecektir – ne zaman işe yarar, nasıl yapılır ve ne tür sonuçlar bekleyebilirsiniz. Ancak, bu broşürde tüm sorularınıza cevap bulamayabilirsiniz. Ameliyat hakkında daha detaylı bilgi için doktorumuza başvurunuz.

En uygun meme büyütme ameliyatı adayları;

Meme büyütme ameliyatı görünümünüzü güzelleştirir, kendinize güveninizi artırır, fakat idealinizdeki görüntüyle birebir eşleşen bir görüntü elde edemeyebilirsiniz. Ameliyata karar vermeden önce beklentileriniz hakkında çok iyi düşününüz ve cerrahınızla paylaşınız.

Meme büyütme ameliyatı için en uygun adaylar, görünümlerinde mükemmelliyete ulaşmayı hedeflemeyen ama düzelme isteyen bireylerdir. Eğer fiziksel olarak sağlıklı iseniz ve beklentileriniz gerçekçiyse, iyi bir aday olabilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatı çoğunlukla memeleri büyütmek amacıyla uygulansa da, bazen asimetrik memelerde meme boyutları arasındaki farkı gidermek ve hatta kanser ameliyatı sonrası yeniden meme oluşturma amacıyla kalıcı ya da şişirilebilen protezlerin kullanılması ile yada kendi yağınızdan hazırlanan kök hücre ve yağdan oluşan karışımların enjekte edilmesi yöntemleri ile yapılır.

Meme Büyütme Yöntemleri

1. Kendi Yağınız ve/veya Kök Hücre Kombinasyonu İle

2. Silikon Protezlelerle

1. KENDİ YAĞINIZ VE/VEYA KÖK HÜCRE KOMBİNASYONU İLE MEME BÜYÜTME 

Günümüzde gittikçe popülerleşen ve dünyada daha fazla rağbet görmeye başlayan Yağ İle Meme Büyütme operasyonları vücuda yabancı madde koymak istemeyen hastalar için alternatif bir tedavi yöntemidir.

Nasıl Uygulanır?

Vücudunuzda bulunan her iki karın yanları (love handle), bacak içi ve karın-basen gibi bölgelerde bulunan yağlarınız liposuction ile alınarak özel santrifüj cihazlarından steril ortamlarda geçirilmesini takiben meme içine enjeklte edilmesinden oluşan kısa, kesi içermeyen basit bir süreçtir. Alınan yağlarınız bu işlemlerden sonra su vb fazlalıklarından arındırılarak uygulama sırasında size en gerçekçi miktarın verilmesini sağlayan bir tekniktir.

Kök Hücre Gerekli midir?

Kendinizden elde edilen yağların hazırlanmasını takiben enjekte edildiği bölgede kalıcı olabilmesi birçok faktöre bağlıdır. Bugüne kadar kendi yağlarınızla meme büyütme işleminin gerçekleştirilememesi, yağların enjeksiyona uygun şekilde hazırlanamamasına bve daha da önemlisi yağların ekildiği bölgede yaşamasını sağlayacak damarlanmanın yeterli ve hızlı bir şekilde oluşmaması nedeniyle idi. İşte bu noktada kök hücre teknolojilerindeki gelişmeleri takiben angiogenetik dediğimiz damarlanmayı artırıcı kök(onarıcı) hücreler ve yağa dönüşme potansiyeli olan mezenkimal kök hücreler bu ekilen yağların o bölgede yaşamasını artıran en önemli gelişme olmuştur.

Bugün Dünyada gittikçe artan oranda yağ ile meme büyütme ameliyatları yapılmakta olup tercihen kök hücre içeren yağ enjeksiyon teknikleri tercih edilmektedir. Bu işlem sadece meme büyütmede değil aynı zamanda kanser nedeniyle memesini kaybeden hastalar için de iyi bir rekonstrüksiyon seçeneği durumuna gelmektedir.

Yağ Ekimi İle Memeniz Ne Kadar Büyütülebilir?

Günümüzde normal meme protezleri ile ortalama 150cc den 450cc ye kadar yapılmaktadır. Aynı şekilde yağ ekimleri ile 1 seansda en fazla 300cc ye kadar yapılmaktadır. Bu nedenle bir seansda 300cc lik bir büyütme sağlanabilir ki bu büyütme hastaların çoğu için yeterli miktardır. Ancak daha fazla istenmesi durumunda 3 ay sonra 2. bir seansın yapılması uygun olacaktır.

Enejkte Edilen Yağlar Memeye Zarar Verir mi?

Tekniğe uygun olarak ve iyi hazırlanan yağlar ile meme büyütmede meme dokusunda hasar oluşması sözkonusu değildir. Ekim yerleri meme dokusu ile ilişkili olmayıp meme bezlerinin çevresine uygulama yapılmaktadır.

Yapılan Meme Büyütme İşlemi Kalıcı mıdır?

Yağ ekimi ile meme büyütme işlemi hastanın mevcut meme boyutuna bağlı olarak genellikle 2 seansda uygulanır. Kalıcılık literatürde değişkenlik göstermesine rağmen tamamıyla eski halinize dönmeniz beklenmemektedir.

Riskleri Nelerdir?

Yağ Nekrozu

Genellikle kontrolsüz belli bölgeye aşırı yağ ekimi yapılması sonrası ekilen yağın yeterli beslenememesi sonrası görülürler. kendilerini yapılan bölgede kızarıklık ve radyografide kalsifikasyon ile gösterirler.

Enfeksiyon

Ekilen yağın o bölgede mikrop kapması nedeniyle oluşur. Sterilizasyon şartlarına dikkat edilmemesi yada hastanın genel durumunun bozulmasına bağlı olarak oluşurlar. 

Kansere Neden Olurlar mı ?

Literatürde kök hücrelerin kansere yol açtığı gösterilmemiştir. Ancak vücudunun herhangi biryerinde kanser olması durumunda verilen kök hücrelerin kanser hücrelerini büyüttüğü gösterilmiştir. 

2. SİLİKON PROTEZ İLE MEME BÜYÜTME

Implant (Protez) tipleri;

Meme implantlarının tümünde dışta silikon bir kılıf vardır; fakat içerik olarak iki farklı tipte protez kullanılmaktadır: Silikon jel veya salin olarak adlandırılan tuzlu su ile doldurulmuştur.

Şekillerine göre anatomik (damla-anatomik protez) veya yuvarlak şekilli protezler kullanılabilir. Hangi protezin kullanılacağı, memenin şekli ve göğüs yapısına göre değişkenlik gösterebileceği için bu konuda doktorunuzla görüşmeniz sonrasında belirlenecektir.

Silikon Protezler Emzirmeyi Etkiler mi?

Meme protezlerinin doğurganlık, gebelik veya emzirme yeteneğini etkilediğine dair hiçbir bulgu yoktur. 

Çeşitli biyomekanik testlerle dayanırlıkları kanıtlanmış meme protezleri doğal olarak kesici veya delici bir cisim ile karşılaştıklarında kılıfta yırtılma ve içerisindeki materyalde sızıntı oluşur. Silikon veya salin içeriği çevre dokulara sızar. Bu durumda protezin değiştirilmesi gerekir. Salin protezlerde çevre dokuya yayılan sodyum ve klorür kısa bir süre içerisinde vücut tarafından emilir. 

Ancak, silikon jelle doldurulmuş protez kılıfında yırtılma olursa, iki şekilde sonuçlanabilir. Kılıf yırtılır fakat protez çevresindeki kapsüle bir şey olmazsa herhangi bir değişiklik hissetmeyebilirsiniz. Ama özellikle aşırı basınç sonrası protezi saran kapsül dokusu da yırtılırsa silikon jel çevre dokuya yayılabilir. Ancak günümüzde kullanılan yeni tip silikon protezlerde silikon kılıf patlasa bile içerikteki silikon çevreye yayılmayacak şekilde üretilmeye başlanmıştır. Bu yüzden sadece görüntüde bir deformasyon oluşur. Her iki tür durumda da protezin değiştirilmesi gerekir. 

Konulan her protezin vücut içerisinde bir miadı vardır. Bu süre yedi yıldan 25 yıla kadar değişkenlik gösterir. 

Meme Protezleri Kanser ya da Romatizma Benzeri Hastalıklara Yol Açar mı?

Meme protezleri olan az sayıda kadın skleroderma ve artrit benzeri hastalıklar gibi immün (bağışıklık) sistem hastalıklarına benzer semptomlar bildirmişlerdir. Bu semptomlar eklem ağrısı veya şişliği, ateş, halsizlik ve meme ağrısıdır. Yapılan araştırmalarda silikon meme protezleri ile doktorların “bağ dokusu hastalığı” olarak tanımladığı semptomlar arasında bir bağlantı kurulamamıştır.

Meme protezlerinin meme kanserine yol açtığına dair elimizde hiçbir kanıt yoktur, yalnız mammografi ile kanser taraması yöntemini değiştirmektedir. Rutin mammogram yaptırmak istediğinizde meme ile birlikte protezin güvenilir röntgen görüntüsünü elde edecek özel teknikler konusunda deneyimli teknisyen ve hekimlerin bulunduğu ASG radyoloji merkezinde bu sorun olmayacaktır. İlave görüntüleme yöntemleri gerekebilir. Ultrasonografi, protezi olan bazı kadınlarda memedeki kitlelerin saptanmasında ve protezin değerlendirilmesinde ek faydalar sağlayabilir. 

Kadınların büyük çoğunluğu bu komplikasyonları yaşamasa da, bunların her birini tek tek doktorunuzla görüşün ve meme büyütme ameliyatının tüm risklerini ve sonuçlarını anladığınızdan emin olun.

Tüm ameliyatlar risk taşır mı?

Her ameliyatta olduğu gibi, meme büyütme ameliyatının riskleri ve kendisine özgü spesifik komplikasyonları vardır. En sık karşılaşılan Sorunlar sırasıyla:

Kapsül Kontraktürü

Protezin çevresinde zamanla vücut tarafından oluşturulan bir tabaka oluşur. Kapsül olarak bilinen bu tabaka, bazen konulan protezi sıkıştırarak protezin yer değiştirmesine, memelerin asimetrik görünmelerine ve memelerin sertleşmesine neden olabilir.

Kapsül kontraktürü (kasılması) olarak bilinen bu durum, çeşitli yollarla tedavi edilebilir ve bazen protezi sıkıştıran dokunun çıkartılması veya serbestleştirilmesini gerektirir, bazen de implant çıkartılır ve yenisi ile değiştirilir. 

Diğer Nadir Komplikasyonlar: 

Her ameliyatta olduğu üzere, kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme, meme büyütme ameliyatlarında da ortaya çıkabilir. Kanama devam ederse, kanamayı kontrol etmek ve biriken kanı boşaltmak amacıyla ikinci bir ameliyat gerekli olabilir.

Protez konulan hastaların küçük bir kısmında protez çevresinde veya içinde enfeksiyon gelişebilir. Enfeksiyon herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ancak en sık ameliyattan sonraki ilk bir hafta içinde görülür. Bazı vakalarda enfeksiyon tamamen kontrol altına alınana kadar protezin çıkarılması ve daha sonra yenisi ile değiştirilmesi gerekli olabilir.

Ameliyat sonrası bazen meme başlarında aşırı hassasiyet veya duyuda azalma olabilir. Ameliyat sırasında oluşan kesilere yakın bölgelerde yama tarzında küçük uyuşuk alanlar olabilir. Bu hisler genellikle zamanla kaybolur ama bazı hastalarda kalıcı olabilir.

Ameliyatı planlamak;

İlk başvurunuzda doktorunuz sağlığınızı değerlendirecek ve memelerinizle cilt tonusunuzun durumuna göre hangi cerrahi tekniğin sizin için en uygun teknik olduğuna karar verecektir. Memelerinizde sarkma varsa, doktorunuz meme dikleştirme (asma, kaldırma) (mastopeksi) ameliyatı da önerebilir. Doktorunuzun size önerdiği işlemin tüm detaylarını tam olarak anladığınızdan emin olmak için ameliyat öncesinde doktorunuzla bütün tedavi seçeneklerini değerlendirin. 

Beklentilerinizi doktorunuzla açıkça değerlendirdiğinizden emin olun. Doktorunuz tedavi seçeneklerini, her birinin risklerini ve sınırlarını açıklayacaktır. Sigara içiyorsanız, herhangi bir ilaç veya vitamin kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza bildirin. 

Doktorunuz kullanılacak anestezi türünü, ameliyatın gerçekleştirileceği hastaneyi ve maliyeti konusunda sizi bilgilendirecektir. Birçok sigorta şirketi meme büyütme ameliyatını tıbbi bir gereklilik olarak görmediğinden poliçeler bu işlemin maliyetini içermez.

Eğer ailenizde meme kanseri varsa yada sizde takip edilmesi gereken kitle ve kistler mevcut ise operasyon öncesi mamografi ve meme usg çektirerek arşivinizde bulundurulması önemlidir.

Ameliyata hazırlanmak; 

• Ameliyattan 1 hafta; tercihen 3 hafta öncesiinden itibaren Aspirin, Ağrı Kesici, Kan Sulandırıcı ilaç ve Omega 3 , GinSeng gibi bitkisel ürünleri almayı kesiniz.

• Ameliyattan 1 gün önce gece 24:00 dan itibaren ameliyat saatine kadar hiçbir şey yiyip-içmeyiniz

• Sigara içiyorsanız 3 hafta ya da tercihen 3 ay öncesinden sigarayı kesmeniz yara iyileşmenizin kalitesini artıracak; ameliyat sonrası uyanma döneminizin daha rahat olmasını sağlayacaktır.

• Alkol: Ameliyattan 1 gün önce kesşinlikle alkol almayınız

• Ameliyattan sonra araba kullanmanız 1 hafta süreyle sakıncalıdır

• Ameliyatınızın yapılmasını takiben isteğinize bağlı olarak 1 gece hastanede konaklayabilir yada aynı gün akşam evinize gidebilirsiniz.

Anestezi türleri;

Meme büyütme ameliyatı tercihen genel anestezi altında yapılır. Bu durumda tüm ameliyat boyunca uyuyacaksınız. Bazı cerrahlar size uyuşukluk veren sedatif bir maddeyle birlikte lokal anestezi kullanmayı tercih ederler. Bu durumda gevşek fakat uyanık olursunuz ve biraz huzursuzluk hissedebilirsiniz. 

Ameliyat;

Protezin yerleştirilmesi sizin meme ve göğüs yapınıza ve cerrahınızın tercihine bağlıdır. Ameliyat kesisi memenin göğüs duvarıyla birleştiği yerdeki doğal kıvrımda veya areola (meme başının etrafındaki koyu renkli bölge) çevresinde ya da koltuk altından olabilir. Sonuçta ortaya çıkan skarların (izlerin) mümkün olduğu kadar gözden uzak olmasını sağlayacak şekilde kesi yapılması için gereken tüm çaba gösterilecektir.

Cerrahınız kesi boyunca çalışarak, doğrudan meme dokusunun arkasında veya göğüs duvarı kaslarının (pektoral kaslar) altında yada subfasyal plan dediğimiz meme arkasında yer alan kas üstü fasyal plan arkasdında bir cep oluşturacak şekilde kaldıracaktır. Ardından istenen büyüklükteki protezler açılan boşluğa yerleştirilir ve memeler büyütülür.

protezin göğüs kası arkasına yerleştirilmesi, ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca, protezin direkt olarak meme dokusunun altına yerleştirilmesine kıyasla daha fazla ağrıya neden olabilir.

Ameliyatın tamamlanması genellikle bir – iki saat alır. Bazı hastalarda “dren” adı verilen özel boruların içeri konulması gerekebilir. Ameliyattan sonraki gün konulan drenler çekilir ve hasta taburcu edilebilir.

Ameliyat sonrası;

Ameliyattan sonra birkaç gün yorgunluk ve hassasiyet hissedebilirsiniz, fakat 24-48 saat içinde ayağa kalkabileceksiniz. Rahatsızlıklarınızın büyük bölümü doktorunuzun reçete ettiği ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Birkaç gün içinde eğer varsa, yüzeyel pansumanlarınız alınacak ve sizden özel bir sütyen kullanmanız istenecektir. Bu sütyeni cerrahınızın önerdiği şekilde giyeceksiniz. Meme başlarında yaklaşık iki hafta yanma hissiniz olabilir, fakat morluklar soldukça bunlar da azalacaktır.

Memelerinizdeki şişliğin ortadan kalkması 3 – 5 hafta sürebilir.

Skarlar (izler) meme katlantı yeri, areola çevresi veya koltuk altında mümkün olduğu kadar gizlenir. Meme dokusu ve cilt protez için bir cep oluşturulması amacıyla kaldırılır.

Ameliyattan sonra memelerin görünümü ve hatları daha dolgun ve doğal olur. Ameliyat izleri zamanla solacaktır. 

Ameliyatınızdan 2 hafta sonra Doktorunuzun size önereceği egzersizleri yapmak olası kapsül kontraktürü riskinizi en aza indirecektir.

Ameliyattan sonra 6 hafta süreyle kol ve pektoral kas dediğimiz göğüs kaslarını zorlayan ağır hareket ve sporlardan kaçınınız.

Ameliyat sonrası Doktorunuzun önereceği özel sütyeni gece-gündüz 6 hafta süreyle kullanınız...

Normale dönmek;

İşinizin gerektirdiği aktivite seviyesine bağlı olarak birkaç gün içinde işe başlayabilirsiniz.

Egzersizlere ve normal aktivitelere başlamak konusunda cerrahınızın tavsiyelerine uyun. Memeleriniz muhtemelen iki –üç hafta direkt uyarılmaya karşı hassas olacaktır, bu nedenle bu tür fiziksel temaslardan kaçının. Bundan sonra, genellikle ameliyattan üç-dört hafta sonra memelerinizde artık acı kalmadığında, memelerdeki his normale dönmüş olacaktır. 

İzleriniz en az altı hafta sert ve pembe olacaktır. Ardından birkaç ay aynı boyutta kalacak, hatta genişlemiş görünecektir. Birkaç ay sonra izler solmaya başlayacak, ancak hiçbir zaman tam olarak kaybolmayacaklardır.

Uygun yaş grubundaki kadınlarda, meme büyütme ameliyatı sonrasında rutin mammogramlara devam edilmelidir (Tüm ameliyatlar risk taşır bölümüne bakınız). Her ne kadar mammografi teknisyeni daha önce tartıştığımız gibi güvenilir bir görüntü elde etmek için özel bir teknik kullanması gerekirse bile, mammografi çekimi öncesi bu ameliyatı olduğunuzu belirtiniz.

Yeni görünümünüz;

Kadınlar yeni edindikleri daha dolgun görünümlerinden memnun oldukları için, pek çok kadında meme büyütme operasyonunun sonuçları yüz güldürücü ve keyif vericidir.

Plastik cerrah tarafından yapılan düzenli muayene ve uygun yaş grubundaki kadınlarda önerilen aralıklarla yapılan rutin mammogramlar, eğer ortaya çıkarsa herhangi bir komplikasyonun erken dönemde saptanmasını ve tedavi edilmesini sağlayacaktır. 

Meme büyütme ameliyatı kararınız tamamen size ait bir karardır ve bunu başka kimse anlayamaz. Önemli olan sizin nasıl hissettiğinizdir. Eğer hedeflerinize ulaştıysanız, cerrahi başarılı olmuş demektir.

Lazer Uygulamaları

Lazer Uygulamaları Lightnum Lazer ile daha güvenli ve konusunda uzman ekibimiz ile lazer uygulamalar.

Görüşler

  • Çiğdem Öner C.

    Keşke lazer uygulamanızı daha önceden deneseydim :)

  • 1
  • 2
  • 3

İletişim

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 0312 417 63 40    0312 417 63 41
 0312 418 19 08    0312 425 61 47
 Selanik Cad. No: 27/9  Kızılay-ANKARA

Sosyal Medya