KOL GERME  

Yaşlanma, deri kalınlığı ve esnekliğinin zaman içinde kaybı ile karakterizedir. Değişikliğe uğramış derinin sarkıklığı alttaki yağ, kas ve kemik dokularının atrofisi (erimesi) ile artmaktadır. Normalda elastik lifler dermis denilen deri iç tabakasının %2-4'ünü oluştururken yaşlanma ile bu oran azalır ve deri esnekliğinin kaybına neden olur. Genelde, yaşlanma genetik faktölerin kontrolunda olan atrofi ile çevresel faktörlerin kombinasyonu sonucu gelişmektedir. Deri ve derialtı dokular atrofiye uğradıkça yer çekimi deriyi aşağı doğru çeker. 

Günümüzde vücut konturlarının düzeltilmesi için yapılan işlemler oldukça rağbet görmektedir. Bunun altında yatan en önemli nedenin başarılı sonuçların elde edilmesidir. Kontur düzeltilmesinde vücut bir bütün olarak değerlendirilmelidir ve bölgeler arasındaki orantılara dikkat edilmelidir. Aksi takdirde elde edilen sonuç yetersiz kalacaktır.

Yaşlılık, aralıklı kilo verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısmında sarkıklıklar meydana gelir. Sarkıklık ile birlikte birikmiş olan yağ dokusunun miktarı kişiler arasında farklılık gösterir. Bu neden ile her hasta ayrı değerlendirilmelidir. Kol germe ameliyatı (Brachioplasty) tek başına yapılabileceği gibi diğer vücut kontur düzeltme ameliyatları (karın germe, meme küçültme veya büyütme ve bacak germe) ile birlikte de yapılabilmektedir. Kol germe ameliyatlarında önemli gelişmelerin 1970'lı yıllarda meydana gelmiş olmasına rağmen, elde edilen sonuçların tatminkar olmamasının nedeni yanlış hasta seçimidir. 

Ameliyat öncesi değerlendirmede kol iç ve arka kısmındaki yağ dokusunun miktarı ve sarkıklığın derecesine dikkat edilir. Ayrıca ameliyat sonrası gelişecek yara izi hakkında hastaya ayrıntılı bilgi verilir. Yara izi, tüm ameliyatlarda olduğu gibi kol germe ameliyatı sonrasında da genişlik ve kabarıklık açısından kişiler arasında farklılık gösterir. Ameliyat sonrası yara izini minimuma indirmek için, ameliyat bölgesine kortikosteroid’li kremlarla masaj yapılması önerilir, gerekir ise silikon yaprak tatbik edilir. 

Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction (vakum ile yağ emme) ile başarılı sonuç elde edilir. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise liposuction tek başına yetersiz olacaktır. Bu gibi durumlarda kol germe ameliyati yapılmalıdır. Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yapılabileceği gibi lokal anestezi altında da yapılabilmektedir. Kol iç ve arka kısmında (sarkık bölgede) elips şeklinde bir kesi yapılarak sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu eksize edilir. Aynı seansta gerekir ise kolun diğer bölgelerine liposuction'da yapılır. Kesi yeri içten iki tabaka şeklinde dikilir, ameliyat sonunda kol yumuşak bir pansumanla sarılır ve işlemden yaklaşık 1-2 saat sonra hasta evine gidebilir. Ertesi gün sargılar açılarak ameliyat bölgesi kontrol edilir ve hasta üç hafta süre ile özel kol korsesi giyer. Hastaya kollarını yüksek tutması önerilir ve bunun dışında özel olarak dikkat etmesi gereken bir husus yoktur. Doğru hasta seçimi yapıldığı sürece kol germe ameliyatının sonuçları hem hastayı hem de tedavi eden hekimi mutlu kılacaktır.

Bacak Germe 

İç uyluk derisi üst kolun iç kısmındaki deriyle benzerlik gösterir. Vücudun bir çok bölgesindeki deriye göre ince ve daha az elastiktir. Bu nedenle deri fazlalığı ve sarkma bu bölgede daha erken görülmeye başlayabilir. Bu problemin yalnızca diyet ve egzersiz ile giderilmesi neredeyse imkânsızdır. Bir çok vücut şekillendirme yöntemi vücudun diğer bölgelerinde ciddi gelişme sağlayabilse de, iç uyluk bölgesinde etkileri daha az olmaktadır. Bu problem bir iç uyluk germe müdahalesi ile daha iyi sonuçlar elde edilerek giderilmektedir.

Bacak Germe Ameliyatı

İç uyluk germe işleminde kesi izi apış arasındaki kıvrımda gizlenebilmekteyken thighplasty (uyluk estetiği)  ameliyatında bu iz iç uyluğun ortasından diz üstüne kadar uzayabilmektedir. Bu uzun kesi nedeniyle thighplasty genelde aşırı yağ kaybı yaşanmış hastalarda uygulanmaktadır. İç uyluk germe ameliyatı bir çok estetik gelişme beklenen vakada ya da kilo kaybı sonrasında uygun bir müdahaledir.

Ameliyat

İç uyluk germe ameliyatı için uyluk üzerinde apış arasından labia bölgesine kadar uzanan bir kesi gerçekleştirilir. Başka bir deyişle kesiler genital bölge çevresinde 5-7 santimetre kadar uzanmaktadır. Kesinin bu bölgeden yapılmasıyla yara izlerinin tamamen gizli olması sağlanır.

Kesiler yapıldıktan sonra elips şeklinde bir deri parçası ve altındaki yağ uyluktan alınır. Alt bölgedeki deri yukarı alınır ve kesi dikişlerle kapatılır. Daha uzun kesiler yapılarak çok daha fazla deri ve yağ fazlası alınması mümkündür. Bu işlemin dezavantajı daha uzun yara izleri olacaktır. Bu izler zamanla silikleşsede hiçbir zaman tam anlamıyla kaybolmayacaktır.

Çok fazla yağ fazlası olan hastalarda iki müdahale birden gerçekleştirilebilir. Önce liposuction(yağ alma) ile iç uylukdaki fazlalık alınır. Eş zamanlı veya altı ay kadar sonrasında iç uyluk germe ameliyatı ile deri fazlalığı ortadan kaldırılır.

Ameliyattan Beklenebilecekler

Uyluk germe ameliyatı 2-3 saat kadar sürmektedir. İşlemin gerçekleştiği bölgelerde şişlik ve morluklar ortaya çıkacaktır. Ameliyat sonrası ağrılar ağrı kesiciler yardımıyla azaltılır. Ameliyat sonrasında hasta yürürken çok rahat hissetmeyecektir. Bu durum birkaç hafta içerisinde ortadan kalkar. Kesilerin yapıldığı bölgelerin yapısı nedeniyle yaraların iyileşmesi beklenenden uzun sürebilir. Hastaların bir çoğu müdahaleden 2 hafta sonra işlerine geri dönebilir ve daha yoğun fiziksel aktivitelere 4-6 hafta kadar sonra devam edebilir. Müdahaleler tek başına gerçekleştirilebileceği gibi bir çok başka vücut şekillendirme ameliyatı ile birlikte de uygulanabilir.

Uyluk germe ameliyatından sonra hastanın bir gece hastanede kalması yeterlidir. Başka müdahaleler de gerçekleştirilmişse bu süre uzayabilir.

Ameliyat Sonrasında Yaşanabilecek Problemler

Geçici ağrı ve özellikle yürürken rahat edememe durumu söz konusu olabilir. Yine geçici şişlikler, morluklar ve his kaybı ortaya çıkabilir. Yara izleri, gecikmeli yara iyileşmesi, kesi bölgelerinde kanamalar ve kan pıhtısı oluşması ihtimaller arasındadır. Kadınlarda labia şekli bozulabilse de bu durum genellikle geçicidir. Ender olarak yara izleri genişler. Thighplasty sonrasında izler şort giydiğinizde görünecek şekilde kalmaktadır.

Lazer Uygulamaları

Lazer Uygulamaları Lightnum Lazer ile daha güvenli ve konusunda uzman ekibimiz ile lazer uygulamalar.

Görüşler

  • Çiğdem Öner C.

    Keşke lazer uygulamanızı daha önceden deneseydim :)

  • 1
  • 2
  • 3

İletişim

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 0312 417 63 40    0312 417 63 41
 0312 418 19 08    0312 425 61 47
 Selanik Cad. No: 27/9  Kızılay-ANKARA

Sosyal Medya