BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiğine uygun adaylar nasıl belirlenir?

Burun estetiğine ; 17-18 yaş civarıda olan, burnundan nefes ve şekil ile ilgili şikayeti olan, burnu hakkında gerçekçi beklentileri olan herkes aday olabilir. Burun estetiği  olacak kişiler genel vücut sağlıklarının yanında, psikolojik açıdan da sağlıklı olmalıdırlar.

Burun estetiğinde beklentiler nasıl şekillenmelidir?

Mucize arayan kişiler, burun estetiğine karar verirken bilmelidirler ki; estetik cerrahi kişileri ameliyat öncesi durumlarına göre daha iyi ve daha güzel duruma getirmek için yapılmaktadır. Mücizeler ise bazen gerçekleşebilir. Beklentiniz ne kadar gerçekçi olursa, ameliyat sonrası elde edilecek sonuçtan memnun ve mutlu olma ihtimaliniz de o kadar artacaktır.

Burun estetiği sonucundan ne elde edebileceğinizi doktorunuzla açık bir şekilde konuşmalısınız, Beklentileriniz ne kadar makul olursa ve doktorunuzun önerilerine göre şekillenirse, iyileşme dönemi ve sonrası o kadar huzurlu ve sağlıklı geçecektir.

Burun estetiği ve septoplasti aynı andamı yapılmalıdır?

Burun estetiği ; hem şekil, hemde fonksiyonel olarak nefes problemlerini çözmek için yapılmaktadır. Eğer burundan zor nefes alıyorsanız ve aynı zamanda burnunuzun şekline de estetik ameliyat yaptırmayı planlıyorsanız mutlaka iki ameliyatı aynı anda yaptırmalısınız. Çünkü nefes yollarını açarken burun içinden çıkarılacak olan kıkırdakların, burnun estetik ameliyatında burunu şekillendirmek için kullanılması gerekebilir. Bu nedenle iki ameliyatın aynı anda olması önemli bir avantajdır.

Eğer siz önce nefes açmak için septoplasti ameliyatı olmuşsanız ve sonradan burun estetiği ameliyatı olmaya karar vermişseniz, estetik ameliyat sırasında buruna şekil vermek için kıkırdak gerektiginde, kıkırdakları kulak arkanızdan veya kaburganızdan almak zorunda kalabiliriz.

Burun estetiğinde büyük, kemerli, boyu uzun ve ucu düşük burunlar estetik olarak düzeltilip şekillendirilirken, bazen de küçük, burun sırtı çökmüş, burun ucu aşırı kalkmış, boyu kısa burunlar da estetik burun ameliyatı ile düzeltilip güzelleştirilebilir.

Burun estetiği riskleri nelerdir?

Burun estetiğinin risklerinden biri; ameliyat sonucunda kişinin beklediği burun şeklinin elde edilememiş olmasıdır. Tüm burun estetiği  ameliyatları arasında bu durumla karşılaşma ihtimali %5-10 arasındadır. Aslında bu yüksek bir oran değildir. Bu ihtimali ortadan kaldırmak ya da çok daha az oranda karşılasmak için, ameliyat öncesinde doktorunuzun, mevcut burun yapınız ve ameliyat sonrası burnunuzun alabileceği şekil ile ilgili söylediklerini çok iyi dinlemek ve anlamak, beklentileri de buna göre belirlemek gerekir

Diğer riskler ise başka tüm ameliyatlardaki risklerle hemen hemen aynıdır.

Burun ucu estetiği ( Tipplasti):

Burunu gövde (sırt) ve uç (tip) olarak iki bölüme ayırırsak, bazen gövde bölümünde hiçbir sorun olmadan kişinin bütün şikayetleri burun ucunda olabilmektedir. Böyle durumlarda burun sırtına hiçbir müdahale etmeden sadece burun ucu estetiği  ( tipplasti) yapılarak, yüze ve burunun geri kalan bölümüne uyumlu güzel burun ucu elde etmek mümkündür.

Burun ucu estetiğinde , sadece burunun 1/3 alt bölümündeki kıkırdak ve yumuşak doku yapıları şekillendirilir. Coğu zaman burun ucu küçültülüp, kaldırılabilir. Bazen burun ucunun çok küçük olduğu ve aşırı kalkık olduğu durumlar söz konusu ise o zaman tam tersi yapılarak burun ucu bir miktar büyütülüp, düşürülebilir de.

Burun ucu estetiğinde , septum dediğimiz orta bölme kıkırdağına dokunulmadığından. tamponsuz ameliyat yapılmaktadır. Morluk olmaz, şişlikler minimal olabilir, iyileşme, günlük hayata ve hatta iş hayatına dönmek çok daha kısa sürede gerçekleşir.

Rinoplasti (estetik burun ameliyatı)

Burun şeklinin cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Rinoplasti burun operasyonu , estetik amaçlara ulaşmak için yapılabilmenin yanı sıra, rekonstrüktiv olarak doğumdan kaynaklanan hataları düzeltmek, gelişimsel yada çarpma sonucu oluşan deviasyonları  ve solunum problemlerini ortadan kaldırmak gayesiyle de uygulanabilir.  Burun cerrahisinde estetik ve fonksiyon birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Burundan nefes alma zorluğu olduğu durumlarda, nefes alma problemlerini çözmeye yönelik müdahaleler (septoplasti, konka rezeksiyonu...) ile birlikte yapılabilir. Başarılı burun ameliyatı yüzünüzle uyumlu doğal bir burun görüntüsü sağlamalı ve nefes almayı daha da rahatlatmalıdır

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Nadiren çok küçük bir müdahale yapılacak ise o zaman lokal anestezi ile de yapılabilir. Teknik olarak açık ve kapalı rinoplasti teknikleri vardır. Açık veya kapalı teknikle ameliyat yapılabilmektedir. 

Septorinoplasti

Burnunda kemik ve kıkırdak eğriliği olan kişilerde septum (burun orta bölmesi) deviasyonu dediğimiz durum söz konusudur. Bu bölgedeki eğrilikler, özellikle burun etlerinde de büyüme varsa nefes almamızı güçleştirir, bazen de imkansız hale getirir. İşte sadece bu septum deviasyonunun düzeltildiği ameliyatlara septoplasti, hem septum eğriliklerinin hem de burun şeklinin düzeltilerek aynı anda burun estetiğinin de yapıldığı ameliyatlara septorinoplasti ameliyatı adı verilmektedir.

Burun ameliyatları sonrasında şişlik ve morluk 

Burun estetiğinden sonra değişik derecelerde şislik, bazen de morluk görülebilir. Son yıllarda tekniklerin gelişmesi ile şişlik ve morluk görülme sıklığı ve derecesi azalmıştır. Ameliyat öncesi belli bir süre kanamaya eğilim yapan ilaç ve gıdalardan uzak durulursa morluk ve şişlik oldukça az olmakta ya da hiç olmamaktadır. Ayrıca Subperikondrial planda yapılan açık rinoplasti tekniğinde kanama olmadığından morluk da olmaz. Yine Burun kemiklerine mudahale edilirken ve kemer alinirken mikromotor kullanilirsa  yine sislik ve morarma  gorulme ihtimali oldukca azalmaktadir

Cinsiyete uygun burun estetiği nasil olur?

Kadın ve erkek cinsinde güzel burunun karekteristik özellikleri farklidir. Erkek de ise düz ve maskülen burunlar daha güzel ve kabul edilir burunlardir.

Revüzyon veya Sekonder Burun Estetiği

Burun estetiği sonrasında bazen hasta sonuçtan memnun kalmayabilir, bu durumda yapılan düzeltme ameliyatlarına revüzyon ya da sekonder burun estetiği ameliyatı denmektedir. Klasik kitaplarda bu durumla karşılaşma ihtimali genelde %10 olarak bildirilmektedir. Memnuniyetsizlik yaratan durum küçük birşey ise küçük bir törpü ya da bir iki dikiş ile sorun çözülebilir ve siz günlük yaşantınızdan fazla uzaklaşmadan işinize dönebilirsiniz

Burun estetiği ameliyatından beklentiler

Burun estetiği yaptırmayı düşünen kişilerin bilmesi gereken en önemli şey; her burnun alabileceği şeklin bir sınırı vardır, yani burnunuz nasıl olursa olsun biz onu istediğiniz bir burun yapısana benzetme garantisi veremeyiz, çünkü böyle birşey mümkün değildir. Bu nedenle estetik cerrahların muayenehanelerine giderken elinizde birilerinin resimleri ile gitmeniz çok doğru bir davranış değildir.

Estetik Cerrahınıza sorulacak en doğru ve mantıklı soru; benim burnumun yapısal özellikleri nedir? ve en mümkün olan değişiklik nasıl olabilir sorusudur. Burun estetiğine böyle yaklaşıldığı zaman beklentiler daha doğru ve net olarak belirlenir ve dolayısıyla da sonuçtan memnuniyet oranları da belirgin olarak fazla olur.

Lazer Uygulamaları

Lazer Uygulamaları Lightnum Lazer ile daha güvenli ve konusunda uzman ekibimiz ile lazer uygulamalar.

Görüşler

  • Çiğdem Öner C.

    Keşke lazer uygulamanızı daha önceden deneseydim :)

  • 1
  • 2
  • 3

İletişim

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 0312 417 63 40    0312 417 63 41
 0312 418 19 08    0312 425 61 47
 Selanik Cad. No: 27/9  Kızılay-ANKARA

Sosyal Medya