ÇENE AMELİYATLARI

Güzel bir gülüş, uygun bir ısırış, sağlıklı çiğneme fonksiyonları ve yüz bölgesi görünüşünde her iki çenenin çok önemli yeri bulunmaktadır. Hem  estetik hem  de fonksiyonel açıdan şikayeti olanlar çene estetiği ve ortognatik cerrahi için  sıklıkla tedavi aramaktadırlar. Ortognatik cerrahi ise, alt çene ( mandibula) ve/veya üst çenenin (maksilla) cerrahi olarak öne veya arkaya, yukarı veya aşağıya, sağa veya sola 3 boyutlu olarak hareket ettirilerek düzeltildiği ameliyatlardır. Bu yöntemle doğuştan veya gelişimsel çene problemleri, travma sonrası deformiteler ve uyku apnesi ile ilişkili problemler düzeltilebilir. Ortognatik cerrahinin amacı ideal çene ve diş kapanmasını sağlayarak yüz estetiğini optimize etmektir.

Her iki çeneyle ilgili estetik kaygı yanındaki şikayetler:

 1- Alt çene ve üst çene dişlerim birbirine temas etmiyor

 2- Yemek yerken yiyecekleri yeterince çiğneyemiyorum.

 3- Alt çenemin bir tarafı diğer tarafa kaymış.

 4- Küçükken çenem kırılmış. Kırık tedavi edilmemiş. Alt çenem eğri kaynamış.

 5- Üst çenem çok basık ve geride duruyor.

 6- Tavşan dudak nedeniyle pek çok ameliyat oldum. Üst çenem ve dudağım basık duruyor.

 8- Çocuğumun çeneleri normalden küçük görünüyor. Nefes almada sıkıntıları var.

 9- Alt çene şekil bozukluğum nedeniyle konuşmamda problemler oluyor.

 10- Çene eklemimde ağrı var.

  Her iki çene şekil bozuklukları  estetik görünüş yanında nefes alma, çiğneme, yeme gibi doğal fonksiyonları da etkilemektedir. Bu problemlerde, ‘Ortognatik cerrahi’ çözümler son derece başarılı  ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda;

   - Alt çenenin ileri/geri alınması

   - Üst çenenin ileri/geri alınması

   - Her iki çenenin sağa/sola çevrilmesi

   - Her iki çenenin birbirine göre yukarı/aşağı ilerletilmesi

   - İki çeneye de yapılan kombine ameliyatlar

   - Yeni kemik oluşumu sağlamak için her iki çenede ‘distraksiyon’ yöntemi uygulamaları yapılabilir.

 

ÇENE UCU ESTETİĞİ (GENİOPLASTİ)

Çene estetiğinde yapılan en sık ameliyatlarda biri ‘çene ucu estetiği’ (genioplasti)dir. Alt çene ucu az gelişmiş, ya da yüzün  orta kısmına göre daha ileride veya geride olan hastalara çeşitli estetik müdahaleler yapılabilinmektedir. Çoğunluğu ağız içinden yapılan bu yöntemlerde, hastanın çene ucu ileriye veya geriye alınabilinmektedir. Bazen de çene ucu protezleri, alt çene uç kısmını daha belirgin hale getirmek için kullanılabilir.

Dudak Damak Yarıkları Ve Ortognatik Cerrahi

Dudak ve damak yarıklı çocuklarda doğuştan itibaren ve büyüme süresince çeşitli yumuşak doku ve kemik şekil bozuklukları olabilir. Yarığın şiddetine göre problemler de çeşitli olabilmektedir. Doğumdan itibaren, bu hastalar plastik cerrahi uzmanı tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Ortodonti uzmanları tarafından yapılan apereylerin kullanılmasıyla dudak ve damak bölgesindeki açıklıklar daha düzgün ve dar hale getirilir. Ayrıca burun bölgesi şekil bozukluğu da düzeltilir. Böylelikle ameliyat esnasında olabilecek en iyi sonucu almak mümkün olur. Bu nedenle plastik cerrahi uzmanı ve ortodonti uzmanı işbirliği bu hastalarda en iyi sonucu elde etmek için önemlidir.

Dudak ve damak yarığı olan çocuklarda,  yarıkların cerrahi olarak düzeltilmesi sonrası, ilerleyen dönemde üst çenede gelişme geriliği olabilmektedir. Bu durumda da önce ortodontik tedavi sonra da ortognatik cerrahi uygulanması gerekebilmektedir. Çeşitli ortognatik cerrahi tekniklerin yanı sıra ‘Distraktör ya da RED’ denilen cihazlar kullanılarak  üst çene kemik distraksiyonu yöntemi ile üst çene ilerletilmesi gerekebilir. Bu yöntemde ameliyat sonrası, bu cihazlar, bir anahtarla günlük belli bir miktar çevrilerek günler içinde yavaş yavaş çenenin ilerletilmesi ve bu ilerleyen noktada yeni kemik doku oluşması sağlanır.

Lazer Uygulamaları

Lazer Uygulamaları Lightnum Lazer ile daha güvenli ve konusunda uzman ekibimiz ile lazer uygulamalar.

Görüşler

  • Çiğdem Öner C.

    Keşke lazer uygulamanızı daha önceden deneseydim :)

  • 1
  • 2
  • 3

İletişim

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 0312 417 63 40    0312 417 63 41
 0312 418 19 08    0312 425 61 47
 Selanik Cad. No: 27/9  Kızılay-ANKARA

Sosyal Medya