KULAK AMELİYATI

Kepçe Kulak;

Kepçe kulak toplumda azımsanmayacak ölçüde sık görülen doğumsal bir gelişim kusurudur. Kulak duyu organımız olması açısından önemli bir işleve sahiptir, ancak fiziksel olarak kusurlu olduğunun düşünülmesi kişide özellikle de çocuklarda psikolojik bozukluklara yol açmaktadır. Düzeltilmesi ise kulakla ilgili diğer problemlere göre çok basittir.

Kepçe kulak dediğimiz şikayet, kulağın kafamızla yaptığı açı 23 dereceyi aştığı durumlarda ortaya çıkan bir gelişim bozukluğudur. Kepçe kulakda iki durum dikkat çeker.

Birincisi kulağın alt yarısında yer alan çukurluğun derinliğinde ve genişliğinde artma; ikincisi ise kulağın üst yarısında yer alan kıkırdakların ve buna bağlı olması gereken mevcut kıvrımların gelişimindeki eksiklik, yetersizlik veya silinme. Bir çok kepçe kulakta ise bu iki durumun çeşitli ağırlıklarda birlikteliği söz konusudur. Bunun yanında kepcelik dediğimiz kulağın açılanmasındaki artış kimi zaman alt yarıdaki (kulak çukuru-konka) aşırı gelişimden, kimi zamanda üst yarıdaki yetersizlikten (kıvrımlar-anti heliks) kaynaklanıyor olabilir.

Bu durumların hepsi otoplasti ameliyatı ile düzeltilebilir yapısal bozuklukluklardır. Hangi bileşenin daha yoğun olduğuna bağlı olarak seçilen farklı veya ihtiyaç halinde kombine ameliyat teknikleri ile bu sorunlar tam ve simetrik olarak çözülmektedir.

Kulağın büyük görülmesi ise kepçe kulakların büyük çoğunluğu için tamamen bir yanılsamadan ibarettir. Kepce kulaklarda özellikle de üst yarıdaki kıvrımların yetersizliği nedeniyle oluşmuş olan kepceliklerde; kulağın büyük olduğunu düşündüren açılanmadaki artmadır. Bunu anlamamız için, ayna karşısında kulağımızı arkaya doğru bastırmamız yeterli olacaktır. Kepçe Kulak Ameliyatında (Otoplasti) iplikler ile açılanmayı düzeltip, kıvrımları oluşturduğumuz zaman bu yanılsamada ortadan kalkmaktadır.Gerçek ‘büyük kulak’ anomalisi ise çok ender rastlanan bir durumdur ve düzeltilmesi de mümkündür.

Çocuklar İçinse;

Çocuklarda Kepçe kulak görüntüsünden rahatsız duyulması rahatsızlığı yetişkinlere göre biraz daha üst boyutlarda yaşanmaktadır. Kulak, yüzümüzde gelişiminin büyük bölümünü en erken tamamlayan organdır. Kepçe kulak ameliyatı dört yaşından itibaren yapılabilirse de; önerilen hemen okul öncesi yaş olan,5-6 yaşında bu ameliyatın yapılmasıdır. Bu çocuğun psikolojik gelişimi ve kurduğu ilişkiler açısından son derece önemlidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı;

Kepçe kulak estetiği ameliyatları her bir kulak için 30-45dk kadar sürer. İşlem kulak arkasından yapılır ve izler hiçbir şekilde fark edilemez. Bu işlemde amaç kulak kıkırdaklarının olması gerektiği gibi geriye katlı olarak şekillenmesini sağlamaktır. İşlemden hemen sonra evinize gidebilirsiniz. 2-3 gün boyunca kulak bandajı olması yeterlidir, kulakta bir miktar şişlik (ödem) ve morluk görmeniz son derece doğal olup hızla geçecektir. İlk sargılar çıkar çıkmaz duş alınabilir . 

Kulak Estetiği;

Kulak estetiği denildiğinde ilk akla gelen kepçe kulaklar olsa da çok değişik anomalilerde söz konusudur. Bazı vakalarda kulağın tamama yakınını yoktur, sadece kulak memesi bulunur. Tamamen bir kulağı oluşturabilmek için kendi kaburga kıkırdağından kulak oluşturup derisi içerisine yerleştirmemiz gerekebilmektedir.

Bunun dışında da birçok kulak şekil bozukluğu vardır ve her biri kendine özgü tekniklerle onarılıp, son derece tatmin edici sonuçlara ulaşılabilmektedir. 

Lazer Uygulamaları

Lazer Uygulamaları Lightnum Lazer ile daha güvenli ve konusunda uzman ekibimiz ile lazer uygulamalar.

Görüşler

  • Çiğdem Öner C.

    Keşke lazer uygulamanızı daha önceden deneseydim :)

  • 1
  • 2
  • 3

İletişim

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 0312 417 63 40    0312 417 63 41
 0312 418 19 08    0312 425 61 47
 Selanik Cad. No: 27/9  Kızılay-ANKARA

Sosyal Medya